Starostlivosť o tráviacu sústavu
Jedným zo spôsobov, ako zmierniť hnačku a zlepšiť si celkové zdravie tráviaceho traktu, je starostlivosť o tráviacu sústavu, konkrétne o črevnú mikroflóru.
Čo je črevná mikroflóra?
Črevná mikroflóra – alebo mikroflóra tráviacej sústavy – je prirodzená bariéra chrániaca črevo. Nachádza sa v celom čreve a má niekoľko dôležitých funkcií:
má zásadnú úlohu pri procesoch trávenia,
umožňuje správny príjem živín z konzumovaných potravín,
pomáha udržiavať pravidelné pohyby čreva,
posilňuje črevnú bariéru, aby celý organizmus dokázal odolávať infekcii.
V prípade narušenia črevnej mikroflóry, napríklad pri chorobe, strese, užívaním antibiotík alebo stravou, dochádza k zmenám v jej zložení, čím sa znižuje schopnosť čreva vstrebávať mastné kyseliny. Výsledkom môže byť hnačka.
Zmenou črevnej mikroflóry sa zároveň môže zvýšiť jej zraniteľnosť zo strany agresívnych patogénnych baktérií, ktoré žijú v čreve, a môžu vyvolať infekciu, alebo prispieť k vzniku hnačky.
Váš „probiotický“ priateľ
Práve tu môže pomôcť doplnenie probiotík. Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v tele a v niektorých potravinách, predovšetkým v jogurte. Probiotiká je možné užívať aj ako výživové doplnky. Predpokladá sa, že probiotiká, často nazývané ako „dobré“ alebo „priateľské“ baktérie, pomáhajú obnovovať prirodzenú rovnováhu črevnej mikroflóry.
Probiotiká a antibiotiká
Je preukázané, že probiotiká sú užitočné najmä vtedy, keď je organizmus vyčerpaný a človek užíva lieky, predovšetkým antibiotiká. Je to preto, lebo antibiotiká neničia len škodlivé baktérie zodpovedné za infekciu, ale aj ochranné baktérie, ktoré sú tiež prítomné v črevnej mikroflóre.
Keď sa vrstva ochrannej črevnej mikroflóry zmenší, môže dôjsť k hnačke a iným poruchám trávenia. Užívanie probiotík spolu s antibiotikami sa považuje za spôsob, ako ochrániť „dobré“ baktérie v organizme.
Väčšina probiotík patrí do kategórie výživových doplnkov, nie liekov. To znamená, že slúžia na doplnenie a posilnenie živín, ktoré človek bežne získava zo stravy. Zaradenie probiotík do denného režimu môže prispieť k rovnováhe trávenia a celkovej pohode.
Kde hľadať probiotiká
Probiotické výživové doplnky nájdete vo väčšine lekární a obchodov so zdravou výživou.
Môžete ich nájst aj v niektorých jogurtoch a iných potravinách. Kontrolujte etikety, či sa na nich uvádza nápis „živé a aktívne kultúry“. Niektoré jogurty bez tohto tvrdenia môžu obsahovať viac sladidiel a farbív ako probiotík.