Skip to main content
Vyhľadávanie
Stravovacie návyky môžu opvlyvniť trávenie

Title

Príčiny hnačky: stravovacie návyky a jedlo

To, čo jete a ako to jete, môže mať skutočný vplyv na trávenie. Konzumácia určitých druhov potravín, nadmerná či príliš rýchla konzumácia môže vyvolať poruchu trávenia, prejavom ktoré môže byť hnačka.

Stravovacie návyky

Nasleduje niekoľko častých príčin, kedy výskyt hnačky súvisí so stravou:

  • Príliš rýchla konzumácia jedla. Trvá 20 minút, kým sa informácia o naplnení žalúdka dostane do mozgu. Príliš rýchle jedenie teda predstavuje vyššiu pravdepodobnosť prejedenia sa a potreby stráviť väčšie množstvo.
  • Hltanie jedla. Pri hltavom jedení prehĺtate aj vzduch, ktorý môže spôsobiť zastavenie vetrov a poruchu trávenia.
  • Konzumácia veľkých porcií a ťažkých jedál. Ich trávenie trvá dlhší čas a Váš tráviaci systém musí pracovať ťažšie.
  • Konzumácia jedla neskoro večer. Tráviaca jedlava funguje najmenej efektívne na konci dňa.

Jedlá a nápoje

Každý z nás je iný. To, čo by u jedného vyvolalo hnačku, môže byť u druhého v poriadku, ba dokonca pôsobiť upokojujúco. S prihliadnutím na to uvádzame niektoré potraviny, ktoré môžu v dôsledku poruchy trávenia vyvolať hnačku:

  • Alkohol. Vaše obľúbené víno alebo alkoholický nápoj môže pôdráždiť váš žalúdok. Rôzne nápoje majú na ľudí rôzny vplyv, preto zistite, ktoré vám nesadnú, a tým sa vyhýbajte.
  • Korenisté jedlá. Nedávne štúdie preukázali, že ťažké a korenisté jedlá, napríklad z indickej a čínskej kuchyne, môžu spôsobovať bolesť v podbrušku u ľudí so syndrómom dráždivého čreva. Predpokladá sa, že príčinou je zlúčenina nachádzajúca sa v čili papričkách.
  • Vyprážané a mastné jedlá. Pri trávení a spracovávaní týchto jedál sa zvyšuje sila prirodzených sťahov črevnej svaloviny, čo môže spôsobiť zhoršenie príznakov u osôb, ktoré zvyknú trpieť hnačkou.
  • Príliš veľké množstvo ovocia a zeleniny. U niektorých ľudí môže hnačku vyvolať aj konzumácia príliš veľkého množstva sliviek, kivi, fazule, brokolice alebo kapusty.
  • Mliečne výrobky. Je známe, že mlieko, syr, smotana a iné mliečne výrobky môžu u niektorých ľudí vyvolať hnačku. Nájdite si náhrady, ktoré nepochádzajú z mlieka, napríklad mandľové alebo sójové mlieko.
  • Káva a čaj. Zistilo sa, že u mnohých ľudí trpiacich problémami s trávením je spúšťačom ich problémov kofeín. Snažte sa čo najviac obmedziť kofeín. Nahraďte ho radšej bylinkovými čajmi.
  • Sladidlá. Náhradné sladidlá, ako napríklad sorbitol a fruktóza, ktoré sa nachádzajú v nízkokalorických nápojoch, sladkostiach a žuvačkách, sa dávajú do súvislosti s výskytom hnačky, čiastočne aj preto, lebo sa v tenkom čreve len slabo vstrebávajú. Všímajte si ich na obaloch a snažte sa vybrať si prírodnú alternatívu.

Nezabudnite, že príznaky nemuselo vyvolať len jedlo, ktoré ste práve skonzumovali, ale mohlo to byť napríklad aj jedlo, ktoré ste jedli včera. Prípadne vôbec nemusí ísť o jedlo, ale o to, ako rýchlo, ako neskoro alebo koľko ste ho zjedli.

Ako zistiť, ktoré jedlá a stravovacie návyky vám spôsobujú problémy

Ak máte hnačku, mohla ju vyvolať konzumácia určitého jedla, alebo určitý spôsob konzumácie jedla. Potraviny alebo stravovacie návyky, ktoré ju u vás môžu vyvolať, môžete rozpoznať tak, že si budete viesť denník so zápiskami o všetkom, čo cez deň zjete, a kedy a ako to zjete, aby bolo možné vidieť súvislosť s príznakmi.

Prečítajte si naše tipy, ako si nastaviť stravu a stravovacie návyky

Ako liečiť hnačku

Na symptomatickú liečbu akútnej alebo chronickej hnačky môžete užiť liek IMODIUM®. Liek IMODIUM® účinkuje tak, že spomaľuje pohyb čriev, a tým predlžuje prechod jedla črevom. Zároveň vyvoláva stiahnutie svalstva análneho zvierača, čím znižuje únik stolice a nutkanie na stolicu.

Zistite viac o lieku IMODIUM®

Liek IMODIUM® vo forme kapsúl je účinný liek na zastavenie hnačky.

Liek IMODIUM® Instant je vo forme tabliet, ktoré sa okamžite rozpustia priamo na jazyku.

Kde kúpiť liek IMODIUM®

Liek IMODIUM® nájdete v lekárňach. Nie je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho kúpiť aj v internetovej lekárni.