Skip to main content
Vyhľadávanie
Hnačka môže byť veľmi infekčná

Title

Čo je infekčná hnačka?

Hnačka je hlavným príznakom ochorenia, ktoré sa označuje ako vírusová alebo bakteriálna gastroenteritída. Ide o infekciu žalúdka a čriev, ktorá každoročne postihne každého piateho človeka.

Aké ďalšie príznaky sa môžu objaviť?

K ďalším príznakom infekčnej hnačky môže patriť nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy a slabšia horúčka. Príznaky obvykle o niekoľko dní pominú.

Čo vyvoláva infekčnú hnačku?

Najčastejšie príčiny gastroenteritídy:

• Otrava jedlom. Ak ste dostali gastroenteritídu, mohla ju vyvolať otrava jedlom. Vždy musíte dávať pozor, či je jedlo riadne tepelne upravené, nenechávať ho voľne ležať a pred jedlom si umývať ruky.

• Cestovateľská hnačka. Ak ste gastroenteritídu dostali v zahraničí, môže ísť o cestovateľskú hnačku, ktorú mohla vyvolať konzumácia kontaminovaného jedla alebo pitie kontaminovanej vody. Príčinou môže byť aj konzumácia neznámych ťažkých alebo korenistých jedál, prípadne vystavenie sa vplyvu nových typov baktérií.

• Norovírus. Norovírusová infekcia, niekedy označovaná aj ako zimná črevná viróza, je jednou z najčastejších vírusových príčin gastroenteritídy a bežnou príčinou hnačky a vracania.

Ako predchádzať infekčnej hnačke?

Gastroenteritída môže byť veľmi infekčná. V časti Ako zvládnuť hnačku nájdete spôsoby, ako zabrániť nakazeniu sa infekciou a jej šíreniu.

Ako liečiť hnačku?

Na symptomatickú liečbu akútnej alebo chronickej hnačky môžete užiť liek IMODIUM®. Liek IMODIUM® účinkuje tak, že spomaľuje pohyb čriev a tým predlžuje prechod jedla črevom. Zároveň vyvoláva stiahnutie svalstva análneho zvierača, čím znižuje únik stolice a nutkanie na stolicu. Liek pomáha obnoviť prirodzený rytmus čriev.

Zistite viac o lieku IMODIUM®

Liek IMODIUM® vo forme kapsúl je účinný liek na zastavenie hnačky.

Liek IMODIUM® Instant je vo forme tabliet, ktoré sa okamžite rozpustia priamo na jazyku.

Kde kúpiť liek IMODIUM®

Liek IMODIUM® nájdete v lekárňach. Nie je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho kúpiť aj v internetovej lekárni.