Skip to main content
Vyhľadávanie
Čítajte viac o liečbe hnačky

Title

Čo je hnačka?

Na porozumenie mechanizmu hnačky, je v prvom rade potrebné vedieť niečo o tráviacom systéme a jeho fungovaní, ako aj o tom, čo sa stane, keď sa naruší rovnováha citlivej tráviacej sústavy.

Ako funguje trávenie

Keď tráviaci systém funguje v normálnom rytme, potrava a tekutiny riadne prechádzajú zo žalúdka do tenkého čreva. Tam sa potrava rozkladá a živiny sa spolu s väčšinou tekutín vstrebávajú. Zvyšný odpad a menšie množstvo vody sa dostanú do hrubého čreva, kde sa voda ďalej vstrebáva, a zvyšok sa napokon vylúči vo forme stolice.

Ak sú bunky tenkého a hrubého čreva podráždené, uvoľnený a pravidelný pohyb čriev sa môže nadmerne zintenzívniť. Základné soli a tekutiny, ako aj živiny zo skonzumovaných potravín, prejdú hrubým črevom príliš rýchlo. Keďže telo vstrebe menej tekutín, výsledkom je riedka alebo vodnatá stolica, ktorú bežne označujeme slovom hnačka.

Liek IMODIUM® obsahuje liečivo, ktoré sa volá loperamid a účinkuje tak, že spomaľuje pohyb čriev a tým predlžuje prechod jedla črevom. Zároveň vyvoláva stiahnutie svalstva análneho zvierača, čím znižuje únik stolice a nutkanie na stolicu.

Liek pomáha obnoviť prirodzený rytmus čriev. Organizmus tak môže začať znovu vstrebávať tekutiny, soli a živiny ako pri bežnom fungovaní.

Typy hnačky

Existujú dva základné typy hnačky:

Infekčná hnačka. Hnačku môže vyvolávať množstvo infekcií. Jednou z najčastejších je norovírus, určitá forma gastroenteritídy (črevnej virózy), ktorá sa často označuje aj ako zimná črevná viróza. Táto forma hnačky sa môže objaviť aj vtedy, ak zjete alebo vypijete kontaminované jedlo alebo vodu. Preto je dôležité dbať na správnu hygienu, a to najmä na cestách. Deti sú náchylné na infekciu podobným vírusom, ktorý sa volá rotavírus.

Neinfekčná hnačka. Táto forma hnačky je častejšia, pretože ju vyvolávajú mnohé faktory, s ktorými sa stretávame každý deň, ako napríklad niektoré potraviny alebo dokonca aj stres. Väčšina ľudí máva hnačku len občas, u niektorých sa vyskytuje častejšie a jedlavne. Preto je dôležité nájsť liečbu, ktorá prinesie rýchly účinok. Zároveň je vhodné spoznať potraviny a tipy týkajúce sa životného štýlu, ktoré u vás zaberajú na posilnenie celkového zdravia zažívacej jedlavy.

Ako liečiť hnačku

Dobrou správou je, že na symptomatickú liečbu akútnej alebo chronickej hnačky môžete užiť liek IMODIUM®. Účinkom lieku IMODIUM® dochádza k zastaveniu hnačky v priebehu jednej hodiny. Liek IMODIUM® spomaľuje pohyb čriev a pomáha obnoviť ich prirodzený rytmus.

Zistite viac o lieku IMODIUM®